29.10.15

Gezi: Kapadokya


Güvercinlik

Merhabalar!
Bu ara ne izlesem, ne okusam içime sinip, bir türlü incelemesini yapamadığım için, bir gezi yazısı yazayım dedim bende. Anlayacağınız, blogun içeriğini gezi yazılarıyla da genişletmeye karar verdim. Uzun zamandır gitmek isteyip, devamlı ertelediğim bir geziye çıktım geçtiğimiz hafta! Kapadokya'ya gittim. Turla gittiğimiz için, program sıkıştırılmış ve oldukça yoğundu ve bir gece konaklayabildik,


Aslında bazı yerlere turla gitmeyi sevmiyorum, kısıtla zamanda birçok yer gösteriyorlar, ancak insan bazı mekanlarda daha fazla turlamak, yemekleriyle daha fazla haşır neşir olmak istiyor. Hala bir fotoğraf makinesi alamadım ve telefonumun kamerasıyla bikaç yeri fotoğrafladım. Bunları da paylaşmak istedim.
Tek kelimeyle Kapadokya'yı tanımlayın deseniz kesinlikle "mistik" bir şehir olduğunu söylerdim. Gördüğüm her yapıya öyle şaşırarak baktım ki, tarihte insanlar bu taş evlerde nasıl yaşamışlar diye sormadan edemedim.

Daha çok peribacalarıyla olan ününü bildiğimiz Kapadokya, aslında yer altı şehirleriyle de bir o kadar ünlüymüş. Ben Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirlerini gezdim. Yerin sekiz kat aşağısına indik ve çoğu yeri darlığından dolayı eğilerek, tek sıra halinde yürüyerek geçebildik. Zamanında Hristiyanlar, Romalıların zulmünden kaçmak ve saklanmak amacıyla inşaa etmişler yer altı şehirlerini. Yer altına, şarap depoları, erzak odaları, kiliselerini, her türlü ihtiyaçlarını giderecek şekilde yapmışlar. Gezerken, insanın inanası gelmiyor; yerin bu kadar altındaki yaşama.
Uçhisar Kalesi
En beğendiklerimden biriside Uçhisar Kalesi oldu. Uzun merdivenleri çıktıktan sonra, bütün şehir ayaklarınızın altında. Tahminimce, akşam gün batımında, ışıklarla daha güzel olacağını düşünmekteyim. Kalenin etrafında bulunan dükkanları gezip, minik hediyelikler aldım.
Şehre baktığımda, oldukça kurak, hiç yeşillik yok derken, Ihlara Vadisi'ne gittiğimizde, tüm güzelliğiyle, yeşilliğiyle beni utandırdı diyebilirim. Melendiz Çayı'nın serinliğiyle, çeşitli ağaçların arasından yürürken, birçok kilisenin de burada konumlandığını gördüm.

Peribacalarının en fazla olduğu Zelve Ören Yeri'ni de giderseniz mutlaka gezmenizi öneririm. Bu arada mutlaka Müze Kart'nız yanınızda bulunsun.

Sabah gün doğumunda balonda olmayı çok istemiştim, ama maalesef hava şartlarından dolayı gittiğimiz haftasonu balon turları iptal edilmiş. Bu bile bir daha gitmem için bir sebep olacak galiba :)

Siz Nevşehir'e gittiniz mi? Merak etmekteyim.
Mutlu Günler*

2 yorum:

 1. Merhaba, biz balayında gitmiştik Kapadokya'ya ve Uçhisar'da kalmıştık. Aralık ayıydı ve her tarafta kar vardı. Masal gibiydi her yer. Günübirlik turlarla veya kendi yaptığımız programlarla hemen her yeri gezdik. Ben en çok Ürgüp'ü sevmiştim. Diğer gezi yazılarınızı merakla bekliyorum.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kışın da ayrı güzel olacağına eminim :) İlk fırsatta tekrar gezmek istediğim bir yer oldu :)

   Sil